Boston's Finest Basketball Teaching Camp since 1993

My my My my


Noted camp conducts week long camp at Waltham for area youth.


The Rising Star Basketball School recently completed a successful Session I at Waltham High School.  The camp attracts players from Greater Boston and focuses on strong teaching and individual improvement. Many programs from throughout the area sent several players from their program.


The camp is directed by Kevin O'Brien, longtime college coach and Joe Killilea, veteran head coach from Newton South. Other key staff included head Coaches Dennis Doherty from Wayland, Edson Cardoso from Charlestown High and Rick Grady from Dover Sherborn.   Celtics assistant coach Jamie Young gave a guest lecture through the week showing the players drills that they use to improve their players. 


Rising Star emphasizes strong teaching of the fundamentals. Players worked on improving on their skill development and were assigned to an appropriate division based on grades that included 10 games including playoffs and improvement drills. Daily 3 on 3 games have become very competitive.  


The following players were presented awards at a ceremony at the conclusion of the camp:


NBA Division (High School) Award Winners

Division:  NBA                      Team:             Celtics

Coaches:  Edson Cardosa, Charlestown, Dennis Doherty, Wayland, Rick Grady, Dover-Sherborn, Akosa Maduegbunam, Charlestown

Name                          Hometown

Kris Edler                    Charlestown

Anthony Frias            Charlestown

Jouvi Harper Lopez   Charlestown

David Irabor               Charlestown

Tyrone Jackson           Charlestown

Jerry Joseph                 Charlestown

Renee Laguerrer          Charlestown

Anisel Pouriet             Charlestown

Jeff Romos                  Charlestown

Tyreik  Thompson       Charlestown

Charles Washington    Charlestown

Charles Valbrun          Charlestown


Award Winners

                                                Name                                      Hometown

Attitude Award                    Matthew Mackowski            Newton

Mr Stations                           Jackson Bernard                    Newton

Most Improved                    Will Spangenberg                  Dover-Sherborn

Outstanding Player             Charles Washington             Charlestown

Best Defender                      Charles Valbrun                    Charlestown


All Stars

Name                          Hometown

Geoff Gray                 Newton

Javon Harper Lopez    Charlestown

Tyreik Thompson        Charlestown

Sam Geschickter         Brookline

Andreas Kontopidis    Dover-Sherborn


Big East Division (8th – 10th grade) Award Winners 

Division:         Big East          Team:             Villanova

Coaches:   David Goose, Newton South, Tony Davis, Austin Prep; Cleo Syph, Newton, Anthony Searcy, Charlestown

Name                          Hometown

Ian Armstrong             Wayland

Ben Bourget-Sher       Wayland

Mikayla Chen              Belmont

Lucas Lisman              Sudbury

John Markis                 Wellesley

Trevor McLean           Wayland

Matt Saghir                 Sudbury

Andrew Walthall        Wellesley

Peter Wu                     Wayland


Award Winners

                                                 Name                          Hometown

Attitude Award                     Maiya Bergorf             Belmont

Mr Stations                            Justin O’Hare Giffee  Framingham

Most Improved                      Nancy Kaneb              Wellesley

Best Defender                        John Markis                 Wellesley

Outstanding Player               Braden Taylor             Boston


All Stars

Name                          Hometown

Ben Bourget-Sher       Wayland

Jake Carter                  Lexington

Jarod Edourd              Waltham

Trevor McLean           Wayland

Peter Wolff                 Wayland


ACC Division (5th – 7th grade) Award Winners 

Division:         ACC                Team:             BC

Name                          Hometown

Thomas Arrigal           Quincy

Max Brown                 West Roxbury

Mark Fantasia             Arlington

Noah Igel-Dunn          Weston

Nick Limone               Medford

Eamon O’Malley         Sudbury

Kevin Wang                Wayland


IVY Division (5th – 7th grade) Award Winners 

Division:         Ivy                   Team:             Harvard

Coaches:  Ryan Killilea, Wentworth, Jason Bouck Mansfield, Dan Looney, Wakefield and Billy Waters, Waltham

Name                          Hometown

Lucas Boyd                 Newton

Paxton Boyd               Newton

Kyle Corbett               Needham

Drew Herer                 Newton

Owen Holland            Newton

Daniel Shamtsyan     Lexington

Bobby Sweet              Boxborough


Award Winners

                                               Name                          Hometown

Attitude Award                     Dan Warner                 Needham

Mr Stations                            Lucas Boyd                 Newton

Most Improved                      Paxton Boyd               Newton

Outstanding Player               Kyle Hicks                  Dorchester

Best Defender                        Drew Herer                 Newton


All Stars

Name                          Hometown

Max Aicardi                Newton

Max Brown                 West Roxbury

Will Dorion                 Needham

Bobby Sweet              Boxborough


Camper of Day

                                     Name                          Team                          Hometown


Ivy                               Lucas Boyd                 Harvard                      Newton

Big East                      Ian Armstrong            Villanova                    Wayland

NBA                            Alex Dorion                Lakers                         Needham



ACC                           Kelvin Bernard           BC                                 Waltham

Big East                    Ben Hickman              Georgetown              Natick

NBA                          Jerry Joseph                 Celtics                        Charlestown



Ivy                               Duncan Beecroft         Princeton                     Belmont

Big East                      Mikayla Chen              Villanova                     Belmont

NBA                           John Clancy                Heat                            Dover-Sherborn



ACC                           Nick Limone               BC                               Medford

Big East                      Jake Carter                  Providence                  Lexington

NBA                           Montez Lacombe        Thunder                       West Roxbury